Странице

19 децембар 2021

Pegla na paru

 


Pegla bez gajtana na baznoj stanici
  UREĐENO: članak je objavljen 13.septembra 2015 god   
 
 Vreme je učinilo svoje i stara Philips pegla je odlučila da odradi svoje poslednje peglanje pre neki dan. U znak zahvalnosti na njenoj desetogodisnjoj istrajnosti odlučismo da kupimo neki od boljih proizvoda u ponudi.
   Kad smo krenuli da tražimo po internetu i prodavnicama koje i kakve  pegle su u ponudi, zaključili smo da je naše znanje svedeno na to da postoje pegle na paru i pegle bez pare koje su koristile naše majke.
Danas pored navedenih pegli postoje i  bez gajtana( kad se ostavi na postolje puni se kao bežični telefon na baznoj stanici), bez regulatora temperature (senzorski prepoznaju tkaninu i
regulišu temperaturu), kao i parne stanice koje imaju dodatni rezervoar za vodu i stvaranje vodene pare, pri čemu dotok vodene pare može biti i nekoliko bara.  Najviše nas je obeshrabrila činjenica da je oko stotinjak proizvoda u ponudi na tržistu i da su najčešće sa minimalnim informacijama o samim karakteristikama proizvoda.
Grejna ploča presvučena teflonom
  Posle nekoliko dana "mučenja" shvatili smo da nam treba "pegla na paru", a da je pri tome potrebno obratiti pažnju na kvalitet podloge,tj. grejne ploče ( da li se lepi ili ne lepi), dotok pare, veličina rezervoara za vodu, a supruga kao rukovodilac projekta je zahtevala da gajtan bude što duži i da se kupi "neka kvalitetnija" pegla.
Sve to nas je navelo da potragu suzimo na nekoliko proizvodjača Philips, Bosch, Rowenta, Tefal, jer oni već decenijama važe za renomirane proizvodjače pegli.
Tražeći informacije na internetu kao i skoro većina kupaca koja nije u mogućnosti da uživa u čarima pogrešne kupovine, zaključili smo da i nema baš nekih bitnih informacija koje su nam mogle pomoći da suzimo izbor, ili je to bilo višesatno čitanje iskustava u stilu "mrzim peglanje", "pegla pegla sama", "muzika koju slušam dok peglam" i sl.

      Kad su u pitanju grejne ploče tu je bila velika dilema jer se ispostavilo da retko ko i od prodavaca zna da objasni u čemu je razlika kod različitih grejnih ploča današnjih pegli na paru. U suštini postoje grejne ploče od inoxa (nerđajućeg čelika), keramičke, presvučene teflonom i dr. Nazivi kao sto su ultra, laser, anadolium i sl.došle su od proizvodjača do proizvođača i određuju na koji način i kojim materijalom je presvučena grejna ploča.
Određene podloge su dobre za različite materijale, kao npr. inox za pamuk i prirodne materijale, dok su teflon i keramičke podloge bolje za sintetičke proizvode.
Inox grejna ploča
Ovo je sve diskutabilno i kasnije ce se ispostaviti da je verovatnije da "lepljenje" pegli zavisi od ispravnosti termostata pegle koji nedozvoljava njeno pregrevanje a takođe i od umešnosti domaćice koja zna da podesi temperaturu i paru za određene materijale.
Po preporukama korisnika zaključili smo da su keramičke ploče zahvalnije za peglanje i da se najmanje lepi za njih prljavština i tkanina, dok grejne ploče od inoxa imaju najčešće problem sa lepljenjem i treba ih često čistiti. Takođe teflonske grejne ploče se lako oštećuju,(peglanje preko metalnih nitni, dugmadi, rajsferšlusa i sl)  i posle toga nisu više za upotrebu, ne greju kako treba, lepe se. Ovde ne treba izostaviti da nekoliko modela imaju i dodatne nastavke za grejne ploče tj.kao neka vrsta "papuča za grejnu ploču" i svrha im je da zaštite psetljive materijale kao sto su npr.crne tkanine.

Protector tekstila na keramičkoj ploči
Na grejnim pločama je vrlo bitan i broj rupica kroz koje izlaz para, kao i njihov raspored (bolje da ih ima više u vrhu pegle). Najviše rupica na grejnoj ploči je kod proizvođača Rowenta. Ovde smo saznali da za lakše peglanje oko dugmadi je bitan ili zašiljeni i stanjeni deo vrha pegle ili cele ploče. Nećete verovati koliko malo modela ima celu grejnu ploču vrlo tanku tako da se oko dugmadi ne mora peglati samo vrhom pegle. Takođe uslovno "tanje" grejne ploče brže postižu radnu temperaturu. Zbog ovoga smo eliminisali veliki broj modela.
   
   Količina pare je takođe bitan parametar a kretao se od 15-65 g/min, dok je "udar pare"(kontrolisana para) imao granične vrednosti od 100-210 g/min. Sto su veće granične vrednosti to je bolje, jer se ispostavilo da pegla koju smo mi odobrali sa visokim paramtrima za paru, da je peglanje pamučnih majica dovoljno samo sa jedne strane. (ovo je bilo veliko iznenađenje za suprugu)
  
   Treba navesti da sve od navedenih pegli imaju sistem protiv uklanjanja kamenca ali da  efikasnost takvih mogućnosti zavisi i od tvrdoće vode, kao i dostupnosti sredstava koja se sipaju u pegle prilikom odstranjivanja kamenca. Svi proizvođači su naveli da se može koristiti voda sa česme ali u uputsvu za našu novu peglu pise da ako sumnjamo da je voda koju koristimo tvrda onda je mešamo sa destilovanom vodom ili ako je izuzetno tvrda onda na jedan deo vode sa česme preporuka je da ide 2 dela destilovane vode.
  Sistem protiv kapanja je instaliran na skoro svim peglama ali njegova uspešnost posle proučenog uputstva više zavisi od pravilnog rukovanja sa peglom (isključiti dotok pare prilikom dolivanja vode u rezervoar, izbegavati peglanje sa parom na niskim temperaturama i sl), nego od samog sistema.
Doduše kod nekih skupljih pegli postoji i sistem koji sam kombinuje optimalan odnos temperature i pare i samim tim smanjuje mogućnost pojave kapanja.
   Treba istaći i pametni sistem za automatsko isključivanje pegli posle nekoliko minuta ili odmah po skidanju ruke sa ručke. Ovo je izuzetno pogodno za "zaboravne domaćice".

 
Bosch TDA503001P
  Na kraju, posle nekoliko dana istraživanja i obilaska prodavnica i konsulatacija sa prodavcima odlučili smo se za peglu Bosch TDA 503001P EditionRosso, srednje cenovne kategorije (plaćena 8000,00 rsd)
Za izbor ovog modela presudile su performanse 3000W, kontrolisana para 200g/min, trajna para 45 g/min, gajtan dužine 2,5m, rezervoar od 350 ml, tanka grejna ploča i dr. Takođe ne tako zanemarljiva stavka je sajt proizvođača na kome su opisani detaljno svi proizvodi koji mogu da se kupe na našem tržištu, na osnovu kojeg smo upoređivali modele svih ostalih proizvođača.
   Prvo peglanje bilo je uzbudljivo jer se supruga trudila da "ukroti"njenu novu peglu dok sam ja obilazio oko nje i pokušavao da otkrijem sta znače sve ove brojke koje smo naveli gore. 
Veliko iznenađenje kao što je već rečeno je mogućnost peglanja pojedinih materijala samo sa jedne strane, dok su košulje koje su do sad bile izuzetno nezgodne za peglanje, poklekle pred ovom peglom. 
Takvo peglanje pored odlične ploče,  omogućuje i velika količina pare koju ova pegla ispušta prilikom peglanja. Ovde smo odmah uočili jednu moguću opasnu situaciju koja se može izbeći. Ako se regulator za paru stavi na maximum i još se pritisne dugme za izbacivanje dodatne količine pare, količina pare koja se izbaci je izuzetna i njen dobar deo, izmedju  pegle i podloge, izlazi sa strane i samim tim osoba koja pegla je pod direktnim uticajem suvišne pare. Preporuka je da se malo odmaknete od daske ili podloge za peglanje kada upotrebljavate peglu na ovakav način. Ovo je generalno pojava kod svih pegli koje proizvode veliku količinu pare.
  Pegla je teška sa vodom oko 2 kg što nije malo i iako to doprinosi boljem peglanju dovodi do toga da peglanje bude još zahtevniji posao. Ovo je možda i jedina mana koja će vremenom da se prevaziđe.
  Postoje dva modela ove pegle a razlika je u tome što model koji mi nismo uzeli ima mogućnost automatskog isključivanja posle 8 minuta u uspravnom položaju ili 30 sekundi na podlozi. Ovaj mehanizam je odlican i nalazi se u velikom broju skupljih modela. Mi se nismo odlučili za pomenuti model, zbog odgovornog ponašanja supruge, jer je procena da su senzori i slicne stvari koje regulišu samoisključivanje, vrlo komplikovane i ako dođe do nekog kvara teško se popravljaju bez ovlaštenog servisa. 
U ovoj odluci pomogla nam je i situacija iz našeg bližeg okruženja gde je ovlašten servis dva meseca po isteku garancije jednog od no name proizvoda, trazio 1000 dinara za zamenu gajtana na pegli koja je koštala 2000 dinara. U cenu zamene nije bila uračunata cena gajtana od 600 dinara, a pegla se mogla rastaviti samo specijalnim alatom koji je izmislio dotični proizvođač.

 Sve o performansama ove Boshove pegle mozete pronaći na stranici proizvođaca.

Koji god model pegle odaberete potrudite se da to bude ono što je potrebno vama i zbog čega ćete biti zadovoljni.
U komentarima  možete izneti svoja iskustva a koja su vezana za nabavku i korištenje pegli. 
 
Uređivanje decembar 2021:
  Posle punih 6 godina korišćenja naša sad već "stara" Bosch pegla radi i dalje. 
Supruga je prezadovoljna sa njom. Iako su godine učinile svoje pa sad više ne greje i ne ispušta paru kao kad je bila nova. Razlog za to je jednostavan, tvrdoća vode tj.kamenac. Mnogi proizvođači preporučuju korištenje destilovane vode za pegle na paru ali realno je da tu vodu koristi jako mali broj korisnika. Naravno da smo upotrebljavali i funkciju čišćenja od kamenca ali smo stekli utisak da je to neznatno popravilo stvari. 
U svakom slučaju pegla će nastaviti da obavlja svoju ulogu u našim životima ponosno kao i do sada.
 
                                                                                                                                       Potrošač 1

Нема коментара:

Постави коментар