Странице

19 децембар 2021

Wordpress ili Blogger iz ugla laika

 


   U ovom tekstu pokušaću da, kao apsolutni laik, objasnim početnicima u blogovanju razlike izmedju wordpress i blogger platforme.   

Početno istraživanje

   Kad sam odlučio da pokrenem blog Iskustva potrošača, kao još jedan moj hobi, hteo sam da probam wordpress platformu. Prvobitna odluka je donesena iz nekoliko razloga:

  1. imam blog na bloggeru i hteo sam da naučim nešto novo
  2. koga god sam pitao za savet, manje više svi su mi rekli wordpress
  3. sve preporuke na internetu su išle u smeru wordpressa
  4. mnoge javne institucije i ozbiljne firme često koriste platformu wordpress

I onda sam krenuo u istraživanje i došao sam do nekoliko zanimljivih zaključaka.

Kao prvo, svatio sam da sam kao potrošač na neki način bio nesvesno obmanut od strane "mojih savetodavnih službi". Zbog toga sam u popriličnoj meri i sam bio kriv, jer kad sam pitao ljude za savet, koji se bave web dizajnom, nisam im dao do znanja da će moj novi blog da bude hobi, da ne želim da gubim mnogo vremena na podešavanja istog, da ne želim da ulažem mnogo novca kao i da želim da moj blog ima sopstveni domen iskustvapotrosaca.rs. Doduše niko od njih me nije ni pitao ništa od toga.

Zabluda ili manipulacija?

    Kad na guglu istražujete ovu temu shvatićete da su svi tekstovi listom za wordpres, i da svi kao papagaji govore da je wordpress sveobuhvatnija platforma na kojoj mogu da se prave ozbiljni sajtovi, prezentacije pa čak i veoma kvalitetne web prodavnice. 

Posle čitanja većeg broja tekstova shvatio sam da je to u potpunosti tačno, ali da se na kraju svi ti benefiti ipak plaćaju. Kako se sad plaća ako su obe platforme besplatne?😟  Platforme i jesu besplatne ali zavisi šta tražite od njih i šta očekujete.

Naime, svi koji pokušavaju da nam ponude odgovor na ovo pitanje "nesvesno" prave grešku jer uporedjuju wordpress.org platformu i blogger platformu. 

A suština je u tome da wordpress ima dve platforme i to:

-wordpress.org 

koja je odlična platforma na kojoj se mogu uraditi odlični sajtovi i internet prodavnice, ali za njihovu upotrebu potrebno je ozbiljno početničko znanje,a vrlo retko mi kao početnici nismo spremni za to i ključna stvar je da sve to košta. Znači za ovu platformu vam je obavezno potreban domen (plaća se), hosting (plaća se) i usluge web dizajnera ili programera (plaća se), ako nismo dovoljno vični poslu u koji se upuštamo.

Laički objašnjeno hosting vam je kuća gde stanuje vaš blog, sajt, internet prodavnica i sl.,dok je domen adresa te kuće.

-wordpress.com 

je platforma koja je besplatna i ona se jedino može upoređivati sa bloggerom. Obe ove platforme daju vam mogušnost da besplatno koristite njihove domene i hosting (gore pomenuta - kuća i adresa kuće). Koliko su slične govori i činjenica da su im početne prezentacije skoro identične. I svaka će završiti posao za neki osnovni blog, web prezentaciju ili jednostavna sajt.

Ipak, negativna strana besplatnog domena je u tome što obe platforme imaju svoja imena u adresi vaše internet stranice (npr. imevašegsajta.wordpress.com ili imevašegsajta.blogspot.com). 

Odlučio sam se za blogger

   Medjutim, ukoliko želite, imate mogućnost da kupite domene i na jednoj i na drugoj platformi i da ime tj.adresa vašeg bloga, bude bez dodatka wordress ili blogspot. Jedina razlika je u tome što taj domen kod wordpressa.com možete kupiti isključivo kod njih dok blogger daje mogućnost izbora da taj domen kupite kod njih ili kod nekog trećeg lica. 

   Ja sam se odlučio da kupim domen kod domaćeg provajdera a da koristim besplatan hosting (kuću) bloggera koji dopušta povezivanje domena trećih strana i njihove platforme. Kod wordpress.com, kao što smo rekli, ne postoji ova mogućnost osim da domen kupite kod njih.

Marketinški trikovi

   Dolazimo do momenta zbog koga sam gore u jednom od pasusa reč nesvesno stavio pod navodnike. Većina preporuka na internetu je za wordpress iz razloga što se u tim tekstvoima nude i usluge prodaje domena i usluge hostinga. Sa druge strane kako je wordpress.org zahtevnija platforma za početnike samim tim nude se i usluge dizajniranja.

   Ništa od ovog nije sporno, legalno je i sa preduzetničke strane sasvim ispravno ali nije korektno porediti dve platforme koje suštinski nisu za poredjenje. Metaforički rečeno to vam je kao kad bi uspoređivali karakteristike malog gradskog automobila i luksuzne limuzine ili papuča za plažu i patika za trčanje.

   Ovaj tekst se sigurno neće svideti ljudima koji su duboko u materiji ,ali tekst nije ni namenjen njima, već mnogim budućim korisnicima jedne od ove dve platforme. 

Svakako obe platforme su dobre i nijanse će doprineti konačnoj odluci kao i u mom slučaju.

                                                                                                                                       Potrošač 1

Нема коментара:

Постави коментар